Sprzedaż paragonowa w pliku JPK_V7

W związku z wprowadzeniem nowego pliku JPK V7 od 1 października 2020 podatnicy nie mają możliwości wprowadzania do nowej struktury JPK_V7 każdego paragonu z osobna, a sprzedaż paragonową należy ujmować na podstawie raportu okresowego.

W programie Comarch ERP XT zafiskalizowany paragon, oznaczony jest znacznikiem fiskalizacji oraz kodem JPK_V7: RO.

Uwaga
Na dokumencie zbiorczym zawierającym sprzedaż z kas rejestrujących „RO” nie powinny być dopisywane kody JPK_V7 dotyczące procedur oraz kody towarowe. Ponadto, jeżeli nawet taki kod znajdzie się na dokumencie, nie będzie wysyłany do pliku JPK_V7.

W przypadku kiedy paragony przenoszone są do rejestru VAT pojedynczymi zapisami (w Konfiguracji na zakładce Księgowość zaznaczony jest parametr ‘Księguj pojedyncze paragony’) podczas tworzenie pliku JPK_V7 powstaje techniczny zapis uwzględniający całość sprzedaży z pojedynczych paragonów. Co oznacza, iż dokumentowana jest podstawa opodatkowania i należny podatek od łącznej wartości sprzedaży, dla której wystawiano paragony fiskalne.

Raport okresowy sprzedaży zafiskalizowanej zawiera następujące dane:

  • LpSprzedazy – kolejny nr w rejestrze VAT
  • NrKontrahenta – BRAK
  • NazwaKontrahenta- Raport okresowy sprzedaży zafiskalizowanej
  • DowodSprzedazy- Detal 1 z dnia 'ostatni dzień miesiąca’
  • DataWystawienia- ostatni dzień miesiąca
  • TypDokumentu: RO
  • K_19, K_20 – podstawa opodatkowania i należny podatek (w przykładzie dla stawki VAT 23%)

Uwaga
Raport okresowy sprzedaży zafiskalizowanej uwzględnia również zapisy wprowadzone bezpośrednio w rejestrze VAT sprzedaży z kodem RO.

Jeżeli parametr ‘Księguj pojedyncze paragony’ jest odznaczony, paragony są księgowane w zapisie zbiorczym, w obrębie danego dnia lub miesiąca. Zaksięgowanie paragonów generuje zbiorcze zapisy z podziałem na dokumenty zafiskalizowane i niezafiskalizowane oraz z zsumowanymi kwotami z podziałem na: stawkę VAT, rodzaj i kolumnę do księgowania.

W części ewidencyjnej pliku JPK_V7 zbiorcze zapisy są wykazywane z osobna. Co oznacza, iż dokumentowana jest podstawa opodatkowania i należny podatek od każdego raportu zbiorczego oddzielnie.

Korekta do paragonu prezentowana jest ze znacznikiem ,,RO”. Po zatwierdzeniu korekty do paragonu, w rejestrze VAT sprzedaży automatycznie powstaje zapis z kodem JPK_V7: RO. Kwota korekty (w przypadku zwrotów towarów lub oczywistych omyłek) do sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest uwzględniana w raporcie okresowym sprzedaży zafiskalizowanej (zapis techniczny)  – odpowiednio pomniejszonym.

Zobacz więcej:

Pliki JPK_V7

Jak zafiskalizować paragon?

Jak zaksięgować paragon/y pojedynczo/ zbiorczo?

Czy ten artykuł był pomocny?