Jak zmienić domyślną treść e-maila z wydrukiem wysyłaną do klientów?

W tym artykule opisaliśmy możliwość dowolnej edycji wiadomości e-mail wysyłanej do klienta wraz z wydrukiem faktury sprzedaży. Zmienić można zarówno temat jak i treść wiadomości.

Uwaga
Z własnego szablonu wiadomości można korzystać w przypadku wysyłki e-maili bezpośrednio z XT. Jeśli korzystamy z funkcji wysyłki przez domyślną aplikację pocztową, stosowany jest standardowy szablon wiadomości i nie ma możliwości jego edycji.

Definiując zawartość wiadomości e-mail można wykorzystać tzw. makra. W ich miejsce, w momencie wysłania wydruku, zostaną podstawione informacje dotyczące wysyłanego dokumentu:

  • Numer dokumentu
  • Data wystawienia dokumentu
  • Termin płatności

Krok pierwszy – wybieramy: ikonkę kółka zębatego i klikamy na „Edytor maili”

Krok drugi – pojawia się szablon maila, w którym klikamy na polu temat i dodajemy makro z terminem płatności. W tym celu dopisujemy w temacie tekst „płatna do” i wybieramy opcję „Wstaw makro”, a następnie „Wstaw termin płatności”.

Krok trzeci – W tytule pojawia się odpowiedni dopisek. W momencie wysłania wydruku w jego miejsce zostanie podstawiony termin płatności z konkretnej faktury. W treści wiadomości wstawimy makro z datą wystawienia. W tym celu należy kliknąć w odpowiednim miejscu w treści, wybrać „Wstaw makro” oraz „Wstaw datę wystawienia”. Po zakończonej edycji zapisujemy zmiany.

Prawidłowo zdefiniowany szablon powinien wyglądać tak:

Ważne! Przycisk „Wstaw makro” jest dostępny dopiero po ustawieniu kursora w jednym z pól: temat lub treść.

Czy ten artykuł był pomocny?