Jak zarządzać produktem?

W tym artykule opisaliśmy w jaki sposób możemy zarządzać naszymi produktami w programie Comarch ERP XT. Nowy produkt możemy wprowadzić poprzez wybranie Faktury >> Produkty i klikając na ikonkę plusa (w prawym górnym rogu). Wyświetli się nam formularz, który jest podzielony na kilka sekcji:

– Produkt
– Sprzedaż
– Zakup
– Księgowe
– Zdjęcie
– POS
– e – commerce

W sekcji „Produkt” ustawiamy wszystkie parametry naszego produktu. Możemy tam ustawić nazwę, a także kod. Domyślnie ustawione jest automatyczne nadawanie kodów, jednak możemy ręcznie wpisywać własne kody.

Jednostka miary – w tej sekcji mamy możliwość wpisania, w jakich jednostkach miary będziemy ewidencjonować nasz produkt. Następnie możemy podać symbol PKWiU produktu oraz wprowadzić kod CN.

Dalszą pozycją jest stawka VAT. Mamy tutaj wybór stawki, jaką jest opodatkowany nasz produkt.
Następnie możemy wybrać, czy produkt podlega mechanizmowi podzielonej płatności i/albo odwrotnemu obciążeniu w transakcjach zagranicznych.

Możemy także określić rodzaj naszego produktu, a więc czy jest to usługa, czy też towar. Jeśli zaznaczymy „Towar” wyświetli się dodatkowo pole, w którym możemy wpisać jego stan (to pole odblokowujemy poprzez kliknięcie na ikonę kłódki). Kontrola stanu w magazynie jest dostępna dla posiadaczy pakietów zawierających „Magazyn”.

Ostatnim polem w tej sekcji jest „Opis”. Tutaj możemy wpisać opis naszego produktu, który może być później automatycznie przenoszony na faktury. Wystarczy tylko zaznaczyć parametr „Kopiuj opis na dokument”.

Sekcje „Sprzedaż” i „Zakup” posiadają zbliżoną budowę. Możemy w nich określić walutę, w jakiej będziemy sprzedawać/kupować nasz produkt. Możemy podać także cenę netto i brutto. Wpisując jedną z nich program automatycznie obliczy tę drugą w oparciu o stawkę VAT, którą podaliśmy w sekcji „Produkt”. Mamy także możliwość wybrania kolumny księgi, w której zostanie ujęta sprzedaż/zakup produktu. Ta opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy pakietów z księgą podatkową.

W sekcji „Księgowe” możemy ustalić kod JPK_V7 dla produktu oraz wpisać %wartości księgowanej w koszty. Ta opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy pakietów z księgą podatkową albo księgą handlową

W sekcji „Zdjęcie” możemy wgrać zdjęcie naszego produktu. Posiadamy tutaj dwie możliwości: wgrywamy zdjęcie z Internetu, bądź z dysku. Po kliknięciu na „Wgraj z dysku”, wyświetli się nam okienko, w którym będziemy mogli wskazać, skąd program ma wczytać zdjęcie produktu. Wybierając „Wgraj z Internetu” pokaże się okno, gdzie możemy wskazać pod jakim hasłem program ma przeszukać sieć w celu znalezienia zdjęcia. Wyniki szukania pokażą się poniżej, wystarczy zaznaczyć odpowiednie zdjęcie i kliknąć na „Zapisz”, by wgrać zdjęcie.

W sekcji „POS” można uzupełnić dodatkowe dane o produkcie, wyświetlane w aplikacji Comarch ERP XT POS. Możemy dodać zdjęcia dla produktu i wybrać dla niego produkty powiązane.

Sekcja „e-commerce” umożliwia sprzedawanie naszego produktu w sklepie internetowym. By móc to robić musimy zamówić Comarch e-Sklep. Każdy użytkownik może skorzystać z 30 dni bezpłatnej wersji demo w celu zapoznania się z jego możliwościami.

Czy ten artykuł był pomocny?