Jak zarządzać produktem?

W tym artykule opisaliśmy w jaki sposób możemy zarządzać naszymi produktami w programie Comarch ERP XT. Nowy produkt możemy wprowadzić poprzez wybranie Faktury >> Produkty i klikając na ikonkę plusa (w prawym górnym rogu). Wyświetli się nam formularz, który jest podzielony na kilka sekcji:

  • Ogólne
  • Sprzedaż
  • Zakup
  • Zagraniczne stawki VAT
  • Kody produktu
  • Parametry
  • Księgowe
  • Dodatkowe
  • POS
  • e – Commerce

W sekcji „Ogólne” ustawiamy parametry naszego produktu. Możemy tam ustawić nazwę produktu. W tej sekcji mamy możliwość wpisania, w jakich jednostkach miary będziemy ewidencjonować nasz produkt. Dalszą pozycją jest stawka VAT. Mamy tutaj wybór stawki, jaką jest opodatkowany nasz produkt.

Możemy także określić rodzaj naszego produktu, a więc czy jest to usługa, czy też towar. Jeśli zaznaczymy „Towar” wyświetli się dodatkowo pole, w którym możemy wpisać jego stan (to pole odblokowujemy poprzez kliknięcie na ikonę kłódki). Kontrola stanu w magazynie jest dostępna dla posiadaczy pakietów zawierających „Magazyn”.

Sekcje „Sprzedaż” i „Zakup” posiadają zbliżoną budowę. Możemy w nich określić walutę, w jakiej będziemy sprzedawać/kupować nasz produkt. Możemy podać także cenę netto i brutto. Wpisując jedną z nich program automatycznie obliczy tę drugą w oparciu o stawkę VAT, którą podaliśmy w sekcji „Ogólne”.

W sekcji „Zagraniczne stawki VAT” należy przypisać stawki VAT obowiązujące w poszczególnych Państwach Unii Europejskiej. Stawki te będą wykorzystywane na dokumentach sprzedażowych, na których zostanie zastosowany rodzaj transakcji: Procedura OSS.

W sekcji „Kody produktu” możemy ustawić kod produktu – domyślnie ustawione jest automatyczne nadawanie kodów, jednak możemy ręcznie wpisywać własne kody. Następnie możemy podać symbol PKWiU produktu oraz wprowadzić kod EAN oraz kod CN.

W sekcji „Parametry” możemy wybrać, czy produkt podlega mechanizmowi podzielonej płatności i/albo odwrotnemu obciążeniu w transakcjach zagranicznych.

W sekcji „Księgowe” mamy możliwość wybrania kolumny księgi, w której zostanie ujęta sprzedaż/zakup produktu (opcja dostępna jeśli w konfiguracji ustawiony jest rodzaj księgowości: Księga podatkowa) bądź stawki ryczałtu dla sprzedaży (jeśli ustawiony jest rodzaj księgowości: Ewidencja ryczałtowa). W tej sekcji możemy ustalić kod JPK_V7 dla produktu oraz wpisać % wartości księgowanej w koszty. Ta opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy pakietów z księgą podatkową albo księgą handlową

W sekcji „Dodatkowe” możemy wgrać zdjęcie naszego produktu. Posiadamy tutaj dwie możliwości: wgrywamy zdjęcie z Internetu, bądź z dysku. Po kliknięciu na „Wgraj z dysku”, wyświetli się nam okienko, w którym będziemy mogli wskazać, skąd program ma wczytać zdjęcie produktu. Wybierając „Wgraj z Internetu” pokaże się okno, gdzie możemy wskazać pod jakim hasłem program ma przeszukać sieć w celu znalezienia zdjęcia. Wyniki szukania pokażą się poniżej, wystarczy zaznaczyć odpowiednie zdjęcie i kliknąć na „Zapisz”, by wgrać zdjęcie. Zapisanego zdjęcia z karty produktu nie można usunąć. Jest możliwość zmiany poprzez wgranie kolejnego, które zastępuje zdjęcie poprzednio dodane.

Ostatnim polem w tej sekcji jest „Opis”. Tutaj możemy wpisać opis naszego produktu, który może być później automatycznie przenoszony na faktury. Wystarczy tylko zaznaczyć parametr „Kopiuj opis na dokument”.

W sekcji „POS” można uzupełnić dodatkowe dane o produkcie, wyświetlane w aplikacji Comarch ERP XT POS. Możemy dodać zdjęcia dla produktu i wybrać dla niego produkty powiązane.

Sekcja „e-Commerce” umożliwia sprzedawanie naszego produktu w sklepie internetowym. By móc to robić musimy zamówić Comarch e-Sklep. Każdy użytkownik może skorzystać z 30 dni bezpłatnej wersji demo w celu zapoznania się z jego możliwościami.

Zobacz także:

Jak aktualizowane są dane na karcie produktu?

Czy ten artykuł był pomocny?