Jak wysłać deklarację VAT-UE/VAT-UEK i odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)?

W tym artykule przedstawiliśmy, jak można wysłać deklarację VAT-UE lub VAT-UEK z podpisem kwalifikowanym lub niekwalifikowanym (przeznaczonym dla podmiotów będących osobami fizycznymi).

Wysyłka deklaracji możliwa jest z listy po jej zaznaczeniu i wybraniu z menu kontekstowego opcji Wyślij e-deklarację.

Deklarację można wysłać również z poziomu formularza wybierając Wyślij e-deklarację z menu kontekstowego.

Ponadto istnieje możliwość wysyłki z menu po zapisie deklaracji.

Aby móc podpisać deklarację podpisem niekwalifikowanym należy być podmiotem będącym osobą fizyczną, na formularzu deklaracji jako rodzaj podatnika wybrać osobę fizyczną, a następnie w oknie wysyłki wybrać opcję Podpis niekwalifikowany.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów osoby fizyczne mogą opatrzyć deklarację podpisem niekwalifikowanym, zapewniającym jej autentyczność na podstawie wprowadzonych cech informacyjnych podatnika, takich jak: NIP, imię (pierwsze), nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu. W Comarch ERP XT dane podatnika uzupełniają się automatycznie na podstawie informacji podanych na deklaracji. Użytkownik uzupełnia własnoręcznie tylko kwotę przychodu.

Aby podpisać deklarację podpisem kwalifikowanym należy w oknie wysyłki wybrać opcję Podpis kwalifikowany.

Użytkownik zostanie poproszony o wskazanie lokalnego podpisu kwalifikowanego i podpisanie nim deklaracji.

Po eksporcie program zaproponuje zapisanie pliku XML na dysku lokalnym komputera – jest to specjalny plik zgodny ze schematem XSD opublikowanym przez Ministerstwo Finansów. Zapis tego pliku na dysku komputera umożliwi jego ewentualną późniejszą weryfikację.

Użytkownik może dodatkowo testowo wygenerować deklarację VAT-UE lub VAT-UEK i wysłać ją na serwer testowy Ministerstwa Finansów. Aby wysłać wygenerowaną deklarację na serwer testowy należy w menu Konfiguracja/Księgowość zaznaczyć parametr Testowy serwer systemu e-Deklaracje.

Ważne! Deklaracja wysłana na serwer testowy nie trafia do Urzędu Skarbowego.

Po wygenerowaniu oraz wysłaniu do Ministerstwa Finansów deklaracji VAT-UE lub VAT-UEK, istnieje możliwość odebrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Aby możliwe było odebranie UPO, deklaracja musi posiadać status: Wysłano/trwa przetwarzanie (widoczny na liście deklaracji w kolumnie e-Deklaracje).

Pobranie UPO możliwe jest z listy deklaracji VAT-UE po zaznaczeniu deklaracji i wybraniu z menu kontekstowego opcji Pobierz UPO lub z poziomu formularza z menu kontekstowego lub z menu po zapisie deklaracji (analogicznie do wysyłki deklaracji – patrz wyżej).

Po pobraniu UPO status deklaracji ulegnie zmianie na Wysłano/odebrano UPO.

Po ponownym zaznaczeniu deklaracji, dla której zostało odebrane UPO, w menu kontekstowym dostępna będzie opcja Drukuj UPO.

Zobacz także:

Jak wyliczyć deklarację VAT-UE/VAT-UEK?

Czy ten artykuł był pomocny?