W tym artykule opisaliśmy w jaki sposób możemy zarządzać naszymi produktami w programie Comarch ERP XT. Nowy produkt możemy wprowadzić poprzez wybranie Faktury >> Produkty i klikając na ikonkę plusa (w prawym górnym rogu). Wyświetli się nam formularz, który jest podzielony na zakładki:
- Formularz
- Zdjęcia
- POS
- e-Sklep
Zakładka „Formularz” podzielona jest na sekcje:
- Ogólne
- Sprzedaż
- Zakup
- Zagraniczne stawki VAT
- Kody produktu
- Parametry
- Księgowe
- Dodatkowe
W sekcji „Ogólne” ustawiamy parametry naszego produktu. Możemy tam ustawić nazwę produktu. W tej sekcji mamy możliwość wpisania, w jakich jednostkach miary będziemy ewidencjonować nasz produkt. Dalszą pozycją jest stawka VAT. Mamy tutaj wybór stawki, jaką jest opodatkowany nasz produkt.
Możemy także określić rodzaj naszego produktu, a więc czy jest to usługa, czy też towar. Jeśli zaznaczymy „Towar” wyświetli się dodatkowo pole, w którym możemy wpisać jego stan (to pole odblokowujemy poprzez kliknięcie na ikonę kłódki). Kontrola stanu w magazynie jest dostępna dla posiadaczy pakietów zawierających „Magazyn”.
Sekcje „Sprzedaż” i „Zakup” posiadają zbliżoną budowę. Możemy w nich określić walutę, w jakiej będziemy sprzedawać/kupować nasz produkt. Możemy podać także cenę netto i brutto. Wpisując jedną z nich program automatycznie obliczy tę drugą w oparciu o stawkę VAT, którą podaliśmy w sekcji „Ogólne”.
W sekcji „Zagraniczne stawki VAT” należy przypisać stawki VAT obowiązujące w poszczególnych Państwach Unii Europejskiej. Stawki te będą wykorzystywane na dokumentach sprzedażowych, na których zostanie zastosowany rodzaj transakcji: Procedura OSS.
W sekcji „Kody produktu” możemy ustawić kod produktu – domyślnie ustawione jest automatyczne nadawanie kodów, jednak możemy ręcznie wpisywać własne kody. Następnie możemy podać symbol PKWiU produktu oraz wprowadzić kod EAN oraz kod CN.
W sekcji „Parametry” możemy wybrać, czy produkt podlega mechanizmowi podzielonej płatności i/albo odwrotnemu obciążeniu w transakcjach zagranicznych.
W sekcji „Księgowe” mamy możliwość wybrania kolumny księgi, w której zostanie ujęta sprzedaż/zakup produktu (opcja dostępna jeśli w konfiguracji ustawiony jest rodzaj księgowości: Księga podatkowa) bądź stawki ryczałtu dla sprzedaży (jeśli ustawiony jest rodzaj księgowości: Ewidencja ryczałtowa). W tej sekcji możemy ustalić kod JPK_V7 dla produktu oraz wpisać % wartości księgowanej w koszty. Ta opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy pakietów z księgą podatkową albo księgą handlową
W sekcji „Dodatkowe” możemy wgrać zdjęcie naszego produktu. Posiadamy tutaj dwie możliwości: wgrywamy zdjęcie z Internetu, bądź z dysku. Po kliknięciu na „Wgraj z dysku”, wyświetli się nam okienko, w którym będziemy mogli wskazać, skąd program ma wczytać zdjęcie produktu. Wybierając „Wgraj z Internetu” pokaże się okno, gdzie możemy wskazać pod jakim hasłem program ma przeszukać sieć w celu znalezienia zdjęcia. Wyniki szukania pokażą się poniżej, wystarczy zaznaczyć odpowiednie zdjęcie i kliknąć na „Zapisz”, by wgrać zdjęcie. Zapisanego zdjęcia z karty produktu nie można usunąć. Jest możliwość zmiany poprzez wgranie kolejnego, które zastępuje zdjęcie poprzednio dodane.
Ostatnim polem w tej sekcji jest „Opis”. Tutaj możemy wpisać opis naszego produktu, który może być później automatycznie przenoszony na faktury. Wystarczy tylko zaznaczyć parametr „Kopiuj opis na dokument”.
Na zakładce „Zdjęcia” można dodać zdjęcia dla produktu.
Na zakładce „POS” można dodać Produkty powiązane, wyświetlane w aplikacji Comarch ERP XT POS.
Ostatnia zakładka „e-Sklep” umożliwia sprzedaż i uzupełnienie danych produktu dla Comarch e-Sklep lub e-Sale. By móc to robić musimy zamówić Comarch e-Sklep/e-Sale. Każdy użytkownik może skorzystać z 30 dni bezpłatnej wersji demo w celu zapoznania się z jego możliwościami.
Zobacz także: