Jak księgowany jest dokument w przypadku korekty danych kontrahenta?

W tym artykule opisaliśmy kiedy i w jaki sposób powstają zapisy w Rejestrze VAT sprzedaży po zatwierdzeniu korekty danych kontrahenta. Przykład zostanie omówiony na przykładzie faktur sprzedaży. Istnieją cztery warianty powstawania zapisów podczas wystawienia faktury korekty danych kontrahenta:

1. Zmieniamy nazwę lub adres firmy – nie stworzy się zapis w Rejestrze VAT.

2. Zmieniamy NIP – dla takiej korekty tworzą się dwa zapisy o takim samym numerze jak numer faktury sprzedaży –  jedna zerująca o ujemnych wartościach netto, VAT i brutto oraz na takie same dane jak dokument pierwotny oraz druga  dodatnia (identyczna jak zapis do faktury sprzedaży) ale ze zmienionymi danymi kontrahenta.

3. Zmieniamy nazwę lub adres firmy + korekta ceny/ilości – zapis tworzy jak do zwykłej faktury korekty – o tym samym numerze jak dokument faktury korekty.

4. Zmieniamy NIP + korekta ceny/ilości – podobnie jak przy zmianie samego numeru NIP, stworzą się dwa zapisy o takim samym numerze jak numer faktury sprzedaży – pierwsza (zerująca) o ujemnych wartościach netto, VAT i brutto (uwzględniająca wcześniejsze korekty) na poprzednie dane kontrahenta oraz druga dodatnia (uwzględniająca również bieżące korekty) ale ze zmienionymi danymi kontrahenta.
Uwaga
Powstający zapis dla korekty danych przy zmianie numeru NIP ma taki sam numer jak dokument faktury sprzedaży, aby dane zostały poprawnie ujęte w pliku JPK_VAT.

Czy ten artykuł był pomocny?