W jaki sposób uwzględniana jest Faktura VAT marża w pliku JPK_V7?

W celu poprawnego wykazywania dokumentów VAT marża, faktura w tej procedurze musi mieć uzupełniony kod MR_UZ lub MR_T. W zależności od procedury VAT marża wskazanej na dokumencie dodawane są automatycznie kody: MR_T lub MR_UZ.

Wówczas w tworzonym pliku JPK_V7 w części ewidencyjnej taka faktura zostanie prawidłowo oznaczona, w wierszu SprzedazVAT_Marza wykazana zostanie kwota brutto z dokumentu.

Dokumenty zakupu towarów, które będziemy odsprzedawać w procedurze marża, podlegają oznaczeniu kodem JPK_V7: „ZakupVAT_Marza”.

Dokument zakup VAT marża należy wprowadzić ręcznie do rejestru VAT zakupów. Kwotę nabyć związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marży, najlepiej wprowadzić w stawce VAT 0%.

Zarówno na dokumencie, karcie produktu jak i kontrahenta istnieje możliwość przypisania kodu JPK_V7: „ZakupVAT_Marza”:

W programie Comarch ERP XT kod „ZakupVAT_Marza” to techniczne oznaczenie wprowadzone na potrzeby wykazywania dokumentów zakupowych związanych z procedurą VAT marża.

Dokumenty, które mają wybrany kod JPK_V7 „ZakupVAT_Marza” przenoszone są do pliku JPK_V7 wyłącznie do części ewidencyjnej (nie są uwzględniane w części deklaracyjnej pliku).

W wierszu ZakupVAT_Marza wykazywana jest kwota brutto dokumentu.

Faktura VAT marża z ujemną kwotą marży

Faktura VAT marża z ujemną kwotą marży nie jest uwzględniana w części deklaracyjnej pliku JPK_V7. W części ewidencyjnej pliku JPK_V7 uwzględniana jest Faktura VAT marża oraz dokument rozliczenia marży. Dla dokumentu rozliczenia marży nie jest wykazywana kwota VAT.

Przykład

1. Na fakturze VAT marża pozycja w stawce VAT nie podlega, kwota marży w wysokości -500, VAT od marży: 23%:

2. Na dokumencie rozliczenia marży w rejestrze VAT sprzedaży powstaną dwie pozycje:

  • Nie podlega – netto: 500, VAT: 0, brutto: 500
  • 23% – netto -500, VAT: 0, Brutto: -500

3. Podczas wyliczania pliku JPK_V7 dokument rozliczenia marży z zerową kwotą VAT i kwotą brutto na minus w stawce opodatkowanej nie jest uwzględniany w części deklaracyjnej. Faktura VAT marża z ujemną kwotą marży oraz dokument rozliczenia marży jest wykazywany w części ewidencyjnej pliku JPK_V7:

Zobacz więcej:

Pliki JPK_V7

Czy ten artykuł był pomocny?