Jak wystawić ofertę handlową?

Dokument umożliwia przygotowanie wstępnej oferty dla Klienta. Na jej podstawie można następnie wystawić fakturę proforma potwierdzającą rezerwację lub od razu dokument sprzedaży.

Lista Ofert jest dostępna po rozwinięciu menu Faktury >>> Oferty.

Zapisanie oferty nie powoduje powstania płatności ani zmniejszenia towaru w magazynie. Można ją modyfikować do momentu przekształcenia do innego dokumentu sprzedaży. Wtedy edycja jest blokowana.

Aby na podstawie Oferty wystawić inny dokument handlowy należy ją zaznaczyć na liście i wyświetlić listę w menu kontekstowym:

Dla zaznaczonej Oferty w menu dostępne są:

  • przekształcenie do faktury proforma, które może oznaczać w procesie biznesowym zamówienie towaru przez Klienta.
  • przekształcenie do faktury sprzedaży,
  • przekształcenie do paragonu, pod warunkiem, że oferta wystawiona jest w cenach brutto,
  • rejestracja zaliczki, pod warunkiem, że oferta jest wystawiona w walucie PLN,
  • zamówienie towaru dla Klienta – tworząc Zamówienie u dostawcy.

W przypadku tworzenia dokumentu sprzedaży (faktury sprzedaży, faktury zaliczkowej lub paragonu) możliwe jest jednorazowe przekształcenie Oferty. Dokumenty przekształcone oznaczane są na listach statusami:

Jeśli listę filtrujemy według kryterium Status – w zależności od wybranej opcji, lista będzie wyświetlała następujące dokumenty:

  • Status: Wszystkie – oferty niezrealizowane i zrealizowane,
  • Status: Zrealizowane – oferty, które zostały przekształcone do faktury sprzedaży, faktury zaliczkowej, paragonu lub faktury proforma,
  • Status: Niezrealizowane – oferty, które nie zostały przekształcone do faktury sprzedaży, faktury zaliczkowej, paragonu lub faktury proforma.

Podejrzenie dokumentu wynikowego jest możliwe po zaznaczeniu Oferty na liście i wybraniu z menu opcji „Pokaż fakturę”/”Pokaż powiązane zaliczki”/ „Pokaż paragon”/ „Pokaż fakturę proforma”.

W przypadku tworzenia powiązanego Zamówienia u dostawcy do jednej Oferty można wygenerować wiele ZD. Powiazanie jest wtedy pamiętane na utworzonym Zamówieniu u dostawcy – z tego poziomu w menu kontekstowym dostępny jest podgląd źródłowej Oferty.

Czy ten artykuł był pomocny?