Jak dodać załącznik PIT/WZ(2) do deklaracji rocznej PIT-36L(18) oraz PIT-36(29)?

PIT/WZ(2) to załącznik do deklaracji PIT-36L (18) oraz PIT-36 (29) (dostępny w zakładce Załączniki na formularzu PIT-36L oraz PIT-36) – wraz z możliwością wydruku. Jeżeli podczas wyliczania deklaracji PIT-36/PIT-36L zostały uwzględnione dokumenty w zakładce Nierozliczone wierzytelności lub zobowiązania oraz Rozliczone wierzytelności lub zobowiązania, to załącznik PIT/WZ(2) jest dodawany automatycznie.

Sekcja B-E – zawiera listę dokumentów związanych z działalnością gospodarczą. Na zakładce wykazywane są dokumenty uwzględnione w uldze na złe długi podczas wyliczania deklaracji PIT-36/PIT-36L. Dokumenty wykazane w sekcji B-E nie podlegają modyfikacji.

Sekcja F-I – zawiera listę dokumentów związanych z działami specjalnej produkcji rolnej. Lista dokumentów uzupełniana jest samodzielnie przez Użytkownika.

Sekcja J-M – zawiera listę dokumentów związanych ze sprzedażą przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Sekcja jest widoczna tylko na załączniku PIT/WZ(2) dodanym do deklaracji PIT-36(29). Lista dokumentów uzupełniana jest samodzielnie przez Użytkownika.

Niezapłacone wierzytelności zmniejszają podstawę opodatkowania/ zwiększają stratę.

Zapłacone wierzytelności zwiększają podstawę opodatkowania/ zmniejszają stratę,

Niezapłacone zobowiązania zwiększają podstawę opodatkowania/ zmniejszają stratę.

Zapłacone zobowiązania zmniejszają podstawę opodatkowania/ zwiększają stratę.

Na korektę deklaracji PIT-36/PIT-36L załącznik PIT/WZ kopiowany jest z deklaracji pierwotnej. Na korektę deklaracji nie są przenoszone dokumenty dodane ręcznie w w sekcji F-I oraz J-M.

W przypadku zaznaczenia na liście deklaracji PIT-36/PIT-36L w menu kontekstowym do tego dokumentu jest możliwość podglądu i kolejno wydruku dokumentów wierzytelności/zobowiązań zakwalifikowanych do ulgi na złe długi oraz listy dokumentów usuniętych z ulgi na złe długi dla podatnika i małżonka.

Czy ten artykuł był pomocny?