Jak wyliczyć deklarację VAT-9M(10)?

W tym artykule opisaliśmy możliwość wyliczenia deklaracji VAT-9M: Deklaracja o podatku od towarów i usług, składanej m.in. przez podatników zwolnionych z VAT, którzy nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-8. Deklaracja VAT-9M jest dostępna w menu Księgowość/ Deklaracje VAT-9M.

Uwaga
Deklaracja VAT-9M jest dostępna dla kont posiadających w pakiecie moduł Księga Podatkowa i Ryczałt lub Księga handlowa.

Deklaracja VAT-9M obliczana jest na podstawie zapisów w Rejestrze sprzedaży (menu Księgowość/ Rejestr sprzedaży). Sumowane są wszystkie nabycia towarów lub usług oraz import usług, dla których, jako nabywcy są podatnikami.

Uwaga
Lista Rejestr sprzedaży w menu Księgowość jest widoczna dla Użytkowników, którzy w Konfiguracja/ Konfiguracja/ zakładka Faktury w sekcji Płatnik VAT odznaczyli parametr Realizuję wyłącznie transakcje krajowe.

Aby obliczyć deklarację, należy na liście Deklaracje VAT-9M (menu Księgowość/ Deklaracje VAT-9M) wybrać przycisk Dodaj deklarację.

Na wyświetlonym oknie należy określić miesiąc i rok wyliczanej deklaracji.

Wskazówka
Jeśli w Konfiguracja/ Konfiguracja/ zakładka Księgowość nie został uzupełniony Indywidualny rachunek podatkowy, program Comarch ERP XT na tym etapie wyświetli nowe okno do jego uzupełnienia.

Po przejściu przez kreator otworzy się formularz deklaracji VAT-9M.

Sekcja A-B

Urząd, do którego adresowana jest deklaracja – urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych. Pole jest puste, z możliwością wyboru urzędu z listy. Pole uzupełnia się automatycznie, jeśli w programie Comarch ERP XT została naliczona deklaracja VAT-UE lub VAT-7 bądź plik JPK_VAT lub JPK_V7.

Cel złożenia formularza – złożenie deklaracji lub korekta deklaracji. Pole uzupełnia się automatycznie.

Uwaga
Korektę deklaracji VAT-9M Użytkownik może dodać, jeżeli jest już obliczona deklaracja pierwotna za ten sam okres. Aby dodać korektę w menu Księgowość/ Deklaracje VAT-9M należy wybrać Dodaj deklarację i wskazać korygowany miesiąc i rok. W kolejnym kroku pojawi się pytanie, czy Użytkownik chce wyliczyć korektę deklaracji za ten okres.

Rodzaj podatnika – podatnik niebędący osobą fizyczną lub osoba fizyczna. Pole uzupełnia się automatycznie, jeśli w programie Comarch ERP XT została naliczona deklaracja VAT-UE lub VAT-7 bądź plik JPK_VAT lub JPK_V7, z możliwością zmiany.

Nazwa pełna firmy lub nazwisko, imię i data urodzenia dla osoby fizycznej – pole uzupełnia się automatycznie, z możliwością zmiany.

Sekcja C

W tej części Użytkownik wykazuje wartość transakcji oraz należny od nich podatek. W programie Comarch ERP XT wartości w poz. od 10 do 17 uzupełniają się automatycznie na podstawie wprowadzonych dokumentów.

Poz. 18 uzupełni się automatycznie wartością, będącą wynikiem sumowania kwot z poz. 11, 13, 15 i 17.

Płatności

Płatność do deklaracji VAT-9M tworzona jest na kwotę z poz. 18. Na formularzu takiej płatności jako podmiot przenoszony jest wybrany na deklaracji urząd skarbowy, do pola rachunek bankowy podmiotu podstawiany jest Indywidualny rachunek podatkowy (zapisany w Konfiguracja/ Konfiguracja/ zakładka Księgowość), a pole opis jest tworzone  zgodnie ze standardem i nie możne być zmienione.

Kwota na formularzu płatności dla deklaracji korygującej jest równa różnicy kwoty z deklaracji korygowanej i kwoty z poprzedniej deklaracji.

Eksport deklaracji VAT-9M do systemu e-Deklaracje

Wysyłka deklaracji możliwa jest z:

  • menu po zapisie, po wybraniu opcji Wyślij e-deklarację

  • listy, po jej zaznaczeniu i wybraniu z menu kontekstowego opcji Wyślij e-deklarację

Księgowanie deklaracji VAT-9M

W menu Księgowość/ Deklaracje VAT-9M w menu kontekstowym zaznaczonej deklaracji dostępna jest opcja Księguj, służąca do zaksięgowania schematem księgowym kwoty z deklaracji VAT-9M.

Uwaga
Opcja księgowania dostępna dla kont posiadających w pakiecie moduł Księga handlowa.

W menu Księgowość/ Plan kont/ Schematy księgowe (opcja dostępna w menu kontekstowym) nie został przygotowany domyślny schemat księgowy, który umożliwia księgowanie deklaracji VAT-9M. Należy utworzyć własny schemat księgowy do księgowania (dowiedz się więcej: Jak utworzyć schemat księgowy?).

Wydruk dokumentów zakwalifikowanych do deklaracji

W menu Księgowość/ Rejestr sprzedaży dostępne są wydruki dokumentów zakwalifikowanych do deklaracji VAT-9M, po wybraniu w filtrze Grupa: Zakwalifikowane do VAT-9M.

Po wybraniu opcji Drukuj możliwy będzie do wyboru wydruk Rejestr VAT wg pól do deklaracji VAT-9M.

 

Zobacz także:

Jak skonfigurować program będąc podatnikiem zwolnionym z VAT?

Jak ewidencjonowane są dokumenty handlowe wystawione przez podatnika zwolnionego z VAT?

Jak wyliczyć deklarację VAT-8(11)?

 

Czy ten artykuł był pomocny?