Jak wskazać rachunek bankowy na fakturze?
Przykład ten zostanie omówiony dla faktury sprzedaży. Należy pamiętać, że to działanie jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy zapisane kilka numerów rachunków. Wybranie rachunku bankowego na dokumencie jest możliwe zarówno dla nowych dokumentów, jak i tych zapisanych do bufora. Tutaj pokazane zostanie ustawienie rachunku na fakturze sprzedaży zapisanej do bufora.
Krok pierwszy – wybieramy interesującą nas fakturę i wybieramy opcję „Edytuj”

Krok trzeci – na wyświetlonym oknie wybieramy jeden z rachunków. Automatycznie dla proponowany jest rachunek wybrany wcześniej na formularzu. Jeśli chcemy ustawić inny, wybieramy go z rozwijanej listy. Po zapisaniu zmian wybrany rachunek bankowy będzie już widoczny na wydruku dokumentu.
Jak wstawić swoje logo na wydruku?
W tym artykule opisaliśmy, jak przebiega wstawianie logo na wydrukach faktur. Możemy również zdecydować, czy powinno się ono drukować na dokumentach.
Aby ustawić logo na wydrukach w prawym górnym rogu klikamy ikonkę kółka zębatego, następnie wybieramy: Konfiguracja/ Wydruki. Przez Edycję Ustawień wydruków wybieramy skąd ma pochodzić nasze logo. Użytkownik posiada możliwość wgrania swojego logo z dysku lub z Internetu. Po wczytaniu się zdjęcia powinien pojawić się jego podgląd.

Aby logo było prawidłowo drukowane zalecamy następujące ustawienia pliku:
- plik musi być typu: png, jpeg, jpg,
- plik musi mieć wielkość maksymalnie 2 MB
- zalecana rozdzielczość grafiki to 96 dpi
- zalecane proporcje to ok 2:5
W Ustawieniach wydruków wybieramy także co ma się znaleźć na naszym wydruku i zapisujemy zmiany.
- Po wybraniu opcji „tylko dane firmy” logo nie będzie drukowane na dokumentach. Pojawią się na nim tylko dane wprowadzone w Konto: Moje dane.
- Po wybraniu opcji „tylko logo” na wydruku nie pojawią się dane z pieczątki firmy, a jedynie samo logo. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku, gdy logo zawiera równocześnie dane o numerze NIP i adresie firmy.
- Po wybraniu opcji „logo i dane firmy” na wydruku pojawi się zarówno graficzne logo firmy, jak i dane z pieczątki.

Jak dodać wydruk w języku innym niż polski?
W tym artykule opisaliśmy możliwość wystawienia wydruku swoich dokumentów w innym języku niż polski. Dostępne opcje to: angielski, francuski i niemiecki. Proces ten zostanie opisany na przykładzie wydruku faktury sprzedaży w języku angielskim. W tym celu:
Krok pierwszy – klikamy ikonkę kółka zębatego w prawym, górnym rogu i wybieramy "Edytor wydruków".
Krok drugi – z menu kontekstowego wybieramy opcję dodania nowego wzoru wydruku i wybieramy wydruk faktury sprzedaży. Na samym dole listy wydruków znajdują się dostępne języki. Wybór języka wydruku dokonuje się poprzez zaznaczenie odpowiedniej flagi.


Krok trzeci – pojawi się formularz faktury sprzedaży. Należy uzupełnić jego nazwę, a także nanieść ewentualne zmiany. Po prawej stronie wyświetla się podgląd wydruku w języku, który został wybrany przez użytkownika. Po naniesieniu wszystkich zmian należy zapisać formularz.


Jak zmienić tytuł na wydruku Faktury VAT?
W tym artykule opisaliśmy przykładową prostą modyfikację wydruku faktury sprzedaży.
Krok pierwszy – klikamy ikonkę kółka zębatego w prawym, górnym rogu i wybieramy "Edytor wydruków".

Krok drugi – z menu kontekstowego wybieramy opcję dodania nowego wzoru wydruku i wybieramy wydruk faktury sprzedaży.


Krok trzeci – Edytujemy nasz szablon wydruku. Z lewej widzimy elementy faktury, a z prawej stronie podgląd wydruku. Zaczynamy od uzupełnienia nazwy naszego nowego wzoru wydruku.







Wydruk dowodu wewnętrznego

Opcja wydruku dowodu wewnętrznego jest również dostępna w przypadku korzystania przez Użytkownika z Ewidencji ryczałtowej.
W sytuacji, kiedy na koncie ustawiony jest rodzaj księgowości Księga Podatkowa, w Edytorze wydruków (dostępnym pod ikoną koła zębatego w prawym górnym rogu) istnieje możliwość stworzenia własnego szablonu wydruku dla dowodu wewnętrznego.
Ważne! Szablon wydruku dowodu wewnętrznego jest niewidoczny w przypadku korzystania z pakietów niezawierających Księgowości.
Jak zmienić domyślną treść e-maila z wydrukiem wysyłaną do klientów?
W tym artykule opisaliśmy możliwość dowolnej edycji wiadomości e-mail wysyłanej do klienta wraz z wydrukiem faktury sprzedaży. Zmienić można zarówno temat jak i treść wiadomości.
Definiując zawartość wiadomości e-mail można wykorzystać tzw. makra. W ich miejsce, w momencie wysłania wydruku, zostaną podstawione informacje dotyczące wysyłanego dokumentu: Krok drugi – pojawia się szablon maila, w którym klikamy na polu temat i dodajemy makro z terminem płatności. W tym celu dopisujemy w temacie tekst „płatna do” i wybieramy opcję „Wstaw makro”, a następnie „Wstaw termin płatności”. Krok trzeci - W tytule pojawia się odpowiedni dopisek. W momencie wysłania wydruku w jego miejsce zostanie podstawiony termin płatności z konkretnej faktury. W treści wiadomości wstawimy makro z datą wystawienia. W tym celu należy kliknąć w odpowiednim miejscu w treści, wybrać „Wstaw makro” oraz „Wstaw datę wystawienia”. Po zakończonej edycji zapisujemy zmiany. Pojawi się okienko dodawania nowej sekcji. Możemy zmienić nazwę sekcji, by łatwiej odnaleźć ją na szablonie oraz ustawić jej formatowanie. Kolejnym etapem jest dodawanie elementów do sekcji, czyli w naszym przypadku wprowadzenie tekstu opisu. W tym celu należy kliknąć na kafelku „Nowy element sekcji”. Po kliknięciu pojawi się nam okienko, w którym możemy wprowadzić nasz opis. Zaznaczamy parametr „Stały tekst” i wpisujemy tekst. Klikamy „Dodaj” – w tym momencie tekst pojawia się jako element w sekcji. Możemy ustawić formatowanie naszego nowego opisu. Po kliknięciu „OK” sekcja pojawia się na szablonie. Krok czwarty – nasza nowa sekcja pojawiła się w układzie wydruku na końcu listy. Teraz należy już tylko ustawić, gdzie ma ona się znajdować domyślnie na naszym wydruku rachunku. W tym celu musimy „złapać” naszą sekcję i przenieść na wybrane przez nas miejsce. W artykule opisaliśmy jak zmodyfikować wygląd wydruku dokumentów. Poniżej opisany został przykład ukrycia kolumny PKWiU na wydruku faktury sprzedaży. Krok trzeci – na wyświetlonym formularzu nadajemy nazwę naszego nowego wydruku i zaznaczamy kafelek „Elementy faktury” (poprzez kliknięcie na ikonkę znajdującą się w prawym górnym rogu). Krok czwarty – pojawi się okienko umożliwiające edycję wybranego przez nas pola wydruku. Odnajdujemy wiersz dotyczący PKWiU, a następnie go odznaczamy. Pole to jest aktywne na wydruku, co symbolizuje niebieski ‘check’ umieszczony z lewej strony danego elementu. Warto pamiętać, że możemy zobaczyć aktualny podgląd naszego wydruku. Po poprawnie przeprowadzonym procesie ukrywania kolumny PKWiU nie powinna ona wyświetlać na podglądzie. W aplikacji Comarch ERP XT jest możliwość skorzystania z wydruku kodu QR do płatności na fakturze sprzedaży. Kod ten może być wykorzystany przez kontrahenta do szybkiego uzupełnienia danych w aplikacji bankowej w celu wysłania przelewu. Dodatkowo, aby kod był widoczny drukowana faktura musi spełniać poniższe warunki: Po wybraniu opcji Faktura na pobranym wydruku pojawi się sekcja z kodem i opisem Zeskanuj i zapłać.
Krok pierwszy – wybieramy: ikonkę kółka zębatego i klikamy na "Edytor maili"
Prawidłowo zdefiniowany szablon powinien wyglądać tak:
Ważne! Przycisk „Wstaw makro” jest dostępny dopiero po ustawieniu kursora w jednym z pól: temat lub treść.
Jak dodać na wydruku sekcję ze stałym opisem?
Krok drugi – wybieramy przycisk "Dodaj" w prawym górnym rogu ekranu a następnie "Wydruk rachunku" i zatwierdzamy przyciskiem "OK".
Krok trzeci - na wyświetlonym formularzu nadajemy nazwę dla nowego wydruku i klikamy w przycisk „Dodaj własną sekcję”.
Jak zaimportować szablon wydruku?
Krok 2. Zaimportuj definicję z pliku XML, korzystając z opcji dostępnej w menu
w nagłówku.
Krok 3. Uzgodnij zawartość wydruku. Podczas importu na nowy wydruk przenoszone są wszystkie sekcje i pola, które są dostępne również dla aktualnego typu dokumentu. Jeśli szablon jest tworzony w innym języku - zostaną one automatycznie przetłumaczone. W przypadku sekcji i opisów definiowanych przez użytkownika trzeba będzie je przetłumaczyć we własnym zakresie i wprowadzić zmiany na nowym szablonie. W przypadku sekcji, które nie występują na dokumencie docelowym, ale istniały na szablonie wyjściowym - zostaną pominięte podczas importu.
Jak ukryć kolumnę PKWiU na wydruku?
Krok drugi – wybieramy przycisk "Dodaj" w prawym górnym rogu ekranu a następnie "Wydruk faktury sprzedaży" i zatwierdzamy przyciskiem "OK".
Po odznaczeniu „check’a” pole to powinno się wyszarzyć, a my zatwierdzamy zmiany poprzez wybranie opcji „OK”.
Pozostało nam już tylko zapisać nowy wydruk i wykorzystywać go przy wydruku dokumentów.
Jak wyeksportować szablon wydruku?
Definicja zostanie zapisana w pliku XML.
Jak dodać kolumnę kod CN na wydruku?
Krok drugi – wybieramy przycisk „Dodaj” w prawym górnym rogu ekranu a następnie „Wydruk faktury sprzedaży” i zatwierdzamy przyciskiem „OK”.
Krok trzeci – na wyświetlonym formularzu nadajemy nazwę naszego nowego wydruku i zaznaczamy kafelek „Elementy faktury” (poprzez kliknięcie na ikonkę znajdującą się w prawym górnym rogu).
Krok czwarty – pojawi się okienko umożliwiające edycję wybranego przez nas pola wydruku. Odnajdujemy wiersz dotyczący kodu CN, a następnie go zaznaczamy. Pole to jest niewidoczne na wydruku, co symbolizuje szary myślnik widniejący z lewej strony danego elementu. Po zaznaczeniu, myślnik zmieni się na niebieski ‘check’.
Po zapisaniu szablonu, można go już wykorzystywać do wydruku faktur. Kolumnę można dodać w ten sposób również na pozostałe rodzaje wydruków.
Jak zachować kopie wysłanych wiadomości?
Jak przesuwać kolumny w tabeli z elementami na wydruku dokumentu?
Krok drugi – z menu kontekstowego wybieramy opcję dodania nowego wzoru wydruku i wybieramy wydruk faktury sprzedaży.
Krok trzeci – na wyświetlonym formularzu nadajemy nazwę naszego nowego wydruku i klikamy w ikonkę znajdującą się w prawym górnym rogu panelu „Elementy faktury”.
Krok czwarty – pojawia się okienko umożliwiające edycję wybranej sekcji. Wybieramy zakładkę „Układ kolumn”. Należy teraz kliknąć na kolumnie, którą chcemy przenieść i trzymając wciśnięty przycisk myszy, przenieść kolumnę w odpowiednie miejsce.
Oprócz opcji przesuwania kolumn, mamy także możliwość modyfikacji ich rozmiarów, dodawania nowych czy usuwania istniejących. Należy pamiętać, że suma szerokości wszystkich kolumn nie może przekraczać wartości 100%. Aby dodać nową kolumnę, wystarczy przenieść jej nazwę z sekcji „Pozostałe dostępne kolumny” do „Widoczne kolumny”.
Ważne! Po zakończeniu edycji należy zapisać zmiany.
Jak skopiować szablon wydruku?
Utworzony w ten sposób szablon jest identyczny jak kopiowany: ma takie same sekcje i jest zdefiniowany w tym samym języku.
Jak wysłać wydruk w mailu z treścią inną niż w języku polskim?
Krok drugi – pojawi się okienko, gdzie musimy wybrać rodzaj wydruku jaki chcemy wysłać do kontrahenta. Na liście możemy wskazać szablony standardowo dostępne w programie, ale też i te, samodzielnie wprowadzone przez użytkownika.
Wydruki, które są dodane przez użytkownika mają kolor zielony, natomiast te standardowo dostępne w programie – niebieski.
Aby wprowadzić w programie wydruk w języku obcym należy wybrać: Konfiguracja >>> Parametry >>> Edytor wydruków. Tam dodajemy nowy wzór wydruku oraz ustawiamy w jakim języku ma on być. Wzór możemy dowolnie edytować. Po zakończeniu edycji należy zapisać formularz.
Krok trzeci – jeśli uzupełniliśmy na karcie kontrahenta, który jest wpisany na dokumencie, adres e-mail, to na okienku, które się wyświetli zostanie on automatycznie wczytany. Jeśli nie, będziemy musieli wpisać adres ręcznie. Następnie wybieramy język, w którym ma zostać wysłany mail. Podpowie się treść maila, którą mamy zdefiniowaną w „Edytorze maili” – jest ona dostępna do edycji przez użytkownika. Możemy również zaznaczyć parametr „Wyślij kopię…”, jeśli chcemy również otrzymać tę wiadomość na swoją skrzynkę pocztową. Po zakończeniu edycji, klikamy „Wyślij”.
Jak wydrukować kod QR do płatności na fakturze sprzedaży?
Zobacz także:
Jak ustawić wydruk domyślny dla kontrahenta?
Jak wstawić swoje logo na wydruku?
Jak zmienić format pola Ilość na wydruku?