Drukarka fiskalna

Jak fiskalizować faktury?

Fiskalizacja faktury (sprzedaży, zaliczkowej) dotyczy nowo utworzonych dokumentów. Podobnie jak w przypadku paragonów fiskalizacja następuje po zatwierdzeniu dokumentu na stałe. Fiskalizacja jest możliwa tylko dla faktur wystawianych od brutto. Na formularzu takiej faktury pojawia się parametr fiskalizuj. Po jego zaznaczeniu podczas zatwierdzania, faktura zostanie zafiskalizowana.

  • aby parametr się pojawił, należy wybrać Faktura od: brutto
  • jeśli wybrany kontrahent ma ustawiony status osoba fizyczna – algorytm od brutto oraz zaznaczenie parametru ustawiane są domyślnie.
  • jeśli kontrahent ma ustawiony status podmiot gospodarczy – należy zmienić algorytm i zaznaczyć parametr o fiskalizacji.
Ważne! Fakturę można zarejestrować na drukarce fiskalnej również po jej zatwierdzeniu. Jeśli już po zatwierdzeniu okaże się, że faktura powinna zostać zafiskalizowana, należy wejść na jej formularz i z menu kontekstowego wybrać "Fiskalizuj"

Ważne! W przypadku fiskalizacji faktury sprzedaży na drukarce fiskalnej, drukowany jest paragon fiskalny. Dla Klienta należy wykonać wydruk Faktury sprzedaży, korzystając z opcji wydruku dostępnych w programie.

Ważne! Dokumentu, który został zafiskalizowany, nie można anulować.
  W przypadku faktur sprzedaży na drukarce fiskalnej rejestrowane są poszczególne elementy faktury: produkty wraz z ilością i ceną sprzedaży. W przypadku faktur zaliczkowych na drukarce rejestrowana jest kwota zaliczki w danej stawce VAT, w postaci: Zaliczka w stawce …, ilość 1, cena: wartość brutto zaliczki. W przypadku faktur finalnych na drukarce rejestrowana jest kwota, jaka pozostaje w danej stawce po odliczeniu kwoty zaliczki, w postaci: Rozliczenie zaliczki w stawce, ilość 1, cena: wartość w stawce po odliczeniu zaliczki.

Jak skonfigurować drukarkę fiskalną?

W tym artykule opisaliśmy jak prawidłowo skonfigurować drukarkę fiskalną. Program Comarch ERP XT umożliwia rejestrację wystawionych dokumentów sprzedaży na drukarkach fiskalnych obsługujących protokół POSNET.

Krok pierwszy – wybieramy Konfiguracja >> Drukarka fiskalna Ważne! Konfiguracja drukarki fiskalnej dostępna jest tylko na komputerach z systemem Windows 10 i wyższych. Krok drugi – instalujemy program, który będzie pośredniczył w wysyłaniu danych z programu do drukarki. Ważne, by w momencie instalacji podpiąć i włączyć drukarkę fiskalną. Po zainstalowaniu programu należy zrestartować komputer.  

Krok trzeci – Po zainstalowaniu programu i ponownym wejściu w okno konfiguracji drukarki, pojawi się okno z opcjami:

  • Drukarka fiskalna – wybór drukarki, należy wybrać opcję <> BRAK
  • Port COM - należy wybrać z listy port szeregowy, do którego podłączona jest drukarka.
  • Formy płatności – zdefiniowanie odpowiednich form płatności dla drukarki fiskalnej polgga na powiązaniu formy płatności zdefiniowanej w programie z forma płatności, jaka jest obsługiwana przez drukarkę.
  • Pytaj o fiskalizację paragonów - jeśli parametr jest odznaczony, przy zapisie formularza dokumentu na stałe, paragon fiskalizuje się automatycznie. Jeżeli jest zaznaczony, po wciśnięciu przycisku Zatwierdź, na paragonie pojawia się okno dialogowe z pytaniem: Czy chcesz zafiskalizować ten paragon? Tak/ Nie
  • Wydrukuj raport dobowy – wywołuje wydruk raportu dobowego na drukarce fiskalnej.
Ważne! W przypadku problemów z połączeniem z drukarką fiskalną należy ponownie wybrać port COM w konfiguracji. Ważne! Comarch ERP XT nie współpracuje z drukarkami fiskalnymi Novitus. Obsługują one starszą wersję protokołu wymiany danych.

Jak zafiskalizować paragon?

W tym artykule opisaliśmy, w jaki sposób możemy zafiskalizować paragon.

O sposobie fiskalizacji decyduje ustawienie parametru „Pytaj o fiskalizację paragonów”, który znajduje się w Konfiguracja >> Drukarka fiskalna, po uruchomieniu programu obsługującego drukarkę.

Jeśli parametr jest odznaczony - zatwierdzenie paragonu powoduje automatycznie jego wydruk na drukarce fiskalnej. Dodatkowo możliwy jest jego wydruk na zwykłej drukarce (dostępny w menu po zapisie formularza lub w menu kontekstowym po ponownej edycji dokumentu).

Jeżeli w konfiguracji parametr „Pytaj o fiskalizację paragonów” jest zaznaczony, podczas zapisu paragonu na stałe wyświetlony zostanie komunikat:

Potwierdzenie, spowoduje wydruk paragonu na drukarce fiskalnej. Natomiast przy wyborze opcji Nie, wyświetlone zostanie menu po zapisie, a dokument zostanie zapisany na liście paragonów. Przy jego ponownej edycji, w menu kontekstowym pojawi się opcja "Fiskalizacja". Dokument zafiskalizowany zaznaczony jest na liście szarym kółkiem.

Jak powtórnie zafiskalizować paragon?

W tym artykule opisaliśmy, w jaki sposób możemy powtórnie zafiskalizować paragon w programie.

Ponowna fiskalizacja możliwa jest z poziomu formularza paragonu. Po wejściu do formularza paragonu w menu kontekstowym widoczna jest opcja "Fiskalizuj". Jeśli był on już wcześniej zafiskalizowany. Po naciśnięciu na ten przycisk będziemy mogli ponownie przeprowadzić fiskalizację.

Wybór opcji „TAK” spowoduje fiskalizację paragonu i zamknięcie formularza. Opcja „NIE” powraca na formularz paragonu.

Problem z drukarką fiskalną w przeglądarce Chrome

W tym artykule opisaliśmy, w jaki sposób możemy sobie poradzić z problemem z drukarką fiskalną podczas pracy na przeglądarce Chrome. Aby komunikacja z programem Comarch ERP XT Drukarki Fiskalne była możliwa należy: 1. Po zamknięciu wszystkich okien w przeglądarce wpisać w pasek wyszukiwania chrome://flags 2. Odnaleźć na liście opcję: #allow-insecure-localhost (Zezwalaj na nieprawidłowe certyfikaty w przypadku zasobów ładowanych z hosta lokalnego) i kliknąć „Włącz”. 3. Po włączeniu tej opcji klikamy na przycisk „Uruchom ponownie teraz”.
Wskazówka
Artykuł dotyczy także przeglądarki Edge w wersji z bazującej na silniku na Chromium.
Uwaga
W Google Chrome w wersji 88 aby opcja #allow-insecure-localhost była widoczna należy wcześniej zaznaczyć flagę #temporary-unexpire-flags-m87

Jak wystawić fakturę na podstawie paragonu?

Paragon, na podstawie którego będzie wystawiona faktura, musi spełniać określone warunki:

  • paragon musi być zatwierdzony,
  • paragon nie może posiadać korekty.

Jeśli wszystkie warunki są spełnione, po zaznaczeniu paragonu na liście, w menu kontekstowym dostępna jest opcja Przekształć do faktury sprzedaży:

Po wybraniu opcji tworzona jest faktura sprzedaży, na którą przenoszone są informacje z paragonu:

  • Data sprzedaży jest zgodna z datą sprzedaży z paragonu, bez możliwości zmiany,
  • warunki płatności (forma i termin płatności) są przenoszone  z paragonu, bez możliwości zmiany,
  • jeśli paragon był wcześniej zafiskalizowany - znacznik ten jest przenoszony automatycznie na fakturę sprzedaży,
  • Przenoszone są wszystkie pozycje paragonu, bez możliwości ich modyfikacji. Elementy na fakturze są zawsze identyczne jak elementy na źródłowym paragonie.

Użytkownik może ustalić na fakturze:

  • datę wystawienia,
  • kontrahenta - jeśli na paragonie był już wskazany kontrahent, jest on automatycznie przenoszony na tworzoną na jego podstawie fakturę sprzedaży. Można go jednak zmienić, korzystając z opcji Zmień kontrahenta.
Uwaga
W przypadku faktur tworzonych na podstawie zafiskalizowanych paragonów wystawionych od 01.01.2020 r., podczas zapisywania faktury sprawdzana jest dodatkowo zgodność numerów NIP kontrahenta na paragonie i fakturze. Jeśli na fakturze jako nabywca wskazany jest kontrahent o typie podmiot gospodarczy, a numer NIP na paragonie i fakturze nie są zgodne (lub na paragonie numer NIP nie został w ogóle uzupełniony), program zablokuje możliwość zapisania takiej faktury.

W jaki sposób zafiskalizować fakturę VAT marża?

Do poprawnej fiskalizacji faktur VAT marża, konieczne jest podanie litery dla stawki nie podlega w Konfiguracja >> Drukarka fiskalna. Mapowanie stawek VAT jest pobierane z drukarki fiskalnej. Dlatego stawkę należy wcześniej przypisać dla odpowiedniej litery w konfiguracji samego urządzenia Stawka nie podlega obsługiwana jest również dla pozostałych dokumentów fiskalnych w programie. Proces fiskalizacji faktur VAT marża odbywa się podobnie jak w przypadku faktur sprzedaży. Dotyczy nowych dokumentów, następuje po zatwierdzeniu dokumentu na stałe. Fiskalizacja jest możliwa dla faktur wystawionych od brutto. Na formularzu takiej faktury pojawia się parametr fiskalizuj. Po jego zaznaczeniu podczas zatwierdzania, faktura zostanie zafiskalizowana.
Uwaga
Ważne! Fakturę można zarejestrować na drukarce fiskalnej również po jej zatwierdzeniu. Jeśli już po zatwierdzeniu okaże się, że faktura powinna zostać zafiskalizowana, należy wejść na jej formularz i z menu kontekstowego wybrać „Fiskalizuj” Ważne! W przypadku fiskalizacji faktury VAT marża na drukarce fiskalnej, drukowany jest paragon fiskalny. Dla Klienta należy wykonać wydruk Faktury VAT marża, korzystając z opcji wydruku dostępnych w programie. Ważne! Dokumentu, który został zafiskalizowany, nie można anulować.

Kiedy mogę zafiskalizować dokument?

Fiskalizacji podlegają dokumenty sprzedaży: faktury, faktury zaliczkowe i finalne, paragony.

Dokumenty, które mogą zostać zafiskalizowane muszą spełniać jeden podstawowy warunek: muszą być wystawione w cenach brutto.

Jakie dokumenty nie mogą zostać zafiskalizowane:

  • faktury wystawiane w cenach netto – wynika to z niezgodności algorytmu wyliczania podatku VAT na fakturze i w drukarce,
  • dokumenty w buforze – wynika to z możliwości dokonywania zmian na takim dokumencie, fiskalizacja natomiast jest procesem nieodwracalnym,
  • dokumenty korygujące – urządzenia fiskalne nie rejestrują dokumentów korygujących, na ich podstawie sporządzić należy odrębny protokół zwrotów lub pomyłek.

Jak zafiskalizować dokument w aplikacji POS?

W aplikacji Comarch ERP XT POS istnieje możliwość rejestrowania sprzedaży na drukarce fiskalnej podłączonej poprzez moduł Bluetooth (w przypadku urządzeń z systemem iOS tylko wersja Low Energy) lub sieć Wi-Fi. Fiskalizacja jest możliwa w przypadku drukarek obsługujących protokół POSNET. Obsługa polskich znaków odbywa się za pomocą strony kodowej WINDOWS 1250.

W ustawieniach aplikacji POS należy wybrać rodzaj połączenia z drukarką fiskalną.

W przypadku połączenia Bluetooth dostępna będzie lista wszystkich drukarek możliwych do połączenia. Jeśli wybrano połączenie poprzez sieć Wi-Fi konieczne będzie wprowadzenia adresu IP  i numeru portu drukarki.

Po połączeniu, aby fiskalizacja była możliwa, należy zmapować przynajmniej jedną formę płatności. Z lewej strony tabeli dostępne są formy płatności dla stanowiska POS (pochodzące z Comarch ERP XT). Prawa strona tabeli domyślnie jest pusta, po kliknięciu wyświetlona zostanie lista dostępnych form płatności dla drukarki fiskalnej. Stawki VAT odczytane z drukarki wyświetlone są w odpowiedniej tabeli. Zostaną one zmapowane automatycznie.

Po zapisie i ewentualnym dokonaniu płatności, paragon zostaje automatycznie zafiskalizowany. W przypadku faktury zostanie wyświetlone dodatkowo pytanie, czy dokument ma zostać zafiskalizowany.

Jeśli fiskalizacja z jakiegoś powodu się nie powiodła, dostępne będą trzy opcje: ponowienia próby fiskalizacji, zapisania dokumentu do bufora bez fiskalizacji lub usunięcie dokumentu. W przypadku prawidłowej fiskalizacji, dokument jest zatwierdzany na stałe wraz z odpowiednim dla płatności zapisem kasowo-bankowym.

Jak zainstalować drukarkę fiskalną dla przeglądarki Firefox?

W tym artykule opisaliśmy kroki, które musimy przejść by zainstalować drukarkę fiskalną dla przeglądarki Firefox.

Przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem fiskalnym należy zainstalować program, który będzie pośredniczył w wysyłaniu danych z programu do drukarki. Aby zainstalować program należy wybrać Konfiguracja/ Drukarka fiskalna. Zalecane jest, aby w momencie instalacji urządzenie fiskalne było podpięte i włączone, natomiast po zainstalowaniu należy ponownie uruchomić komputer.

Aby rozpocząć instalację programu Comarch ERP Drukarki fiskalne należy wybrać opcję Zainstaluj. Po wybraniu tej opcji, pojawi się nam Kreator instalacji. Postępujemy wg instrukcji w nim zawartych. Po zakończeniu działania Kreatora instalacji wybieramy Uruchom. Aby uruchomić aplikację należy jeszcze dodać wyjątek bezpieczeństwa. Po zaakceptowaniu certyfikatu użytkownik ma możliwość skonfigurowania parametrów pracy drukarki. Ustawiamy tutaj drukarkę fiskalną, port COM, a także formy płatności drukarki.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby możliwa była fiskalizacja w programie Comarch ERP XT?

W tym artykule opisaliśmy warunki, które musimy spełnić, by była możliwa fiskalizacja w programie.
  • Fiskalizacja jest możliwa w przypadku drukarek obsługujących protokół POSNET,
  • Wymagany system to Windows 10,
  • Przed rozpoczęciem konfiguracji należy zainstalować program, który będzie pośredniczył w wysyłaniu danych z programu do drukarki,
  • Fiskalizacja jest możliwa tylko w przypadku desktopów/ laptopów połączonych bezpośrednio z drukarką fiskalną za pomocą kabla.
Zobacz także: Jak skonfigurować drukarkę fiskalną?

Jak przygotować listę produktów do pracy z drukarką fiskalną w przypadku zmiany stawek VAT?

Zmiana stawki VAT na produkcie może spowodować problem podczas współpracy z drukarkami fiskalnymi. Przy zmianie stawek VAT z niższej na wyższą, dla tej samej nazwy towaru, urządzenia fiskalne automatycznie blokują sprzedaż takiego towaru. Wynika to z przepisów o tzw. schodku podatkowym, które mają na celu zapobieganie nadużyciom VAT.

Aby uniknąć blokady należy zmienić nazwę towaru dodając znak lub symbol np. literę, cyfrę, przecinek, kropkę czy ukośnik. W przypadku urządzeń online można również zastosować znak %. Pozycja ze zmienioną nazwą zaprogramuje się jako nowa na urządzeniu fiskalnym i blokada przy zmianie stawki VAT nie wystąpi. Zmiany nazwy należy dokonać na karcie produktu jeszcze przed wystawieniem dokumentu tak, aby na dokument została pobrana już nowa nazwa.

Uwaga
  • Drukarki fiskalne posiadają ograniczoną liczbę znaków możliwych do zaprogramowania dla niektórych urządzeń jest to np. 40 znaków, więc zmiana nazwy musi zostać przeprowadzona w zakresie np. pierwszych 40 znaków, aby urządzenia zauważyły zmianę.
  • Drukarki fiskalne posiadają ograniczenia liczbowe PTU, należy pamiętać, że towary ze zmienioną nazwą zaprogramują się w bazie jako nowe pozycje, jeżeli limit zostanie przekroczony, urządzenie również się zablokuje. 

W jaki sposób seryjnie zmienić dane na produktach?

Podczas aktualizacji danych można wykorzystać funkcję aktualizacji produktów przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego:

  1. Wyeksportuj listę produktów korzystając z funkcji Eksportuj dane do arkusza Excel, dostępnej na liście Produkty
  2. W arkusz wpisz nową stawkę VAT w kolumnie VATSprzedaz
  3. W razie konieczności (zwiększenie stawki VAT) w kolumnie Nazwa wprowadź zmiany tak, by drukarka fiskalna zarejestrowała ten produkt jako nowy.
  4. Nie zmieniaj wartości w kolumnie ID.
  5. Po zapisaniu zmian wykonaj na liście Produkty import danych z arkusza Excel – wybierz opcję Aktualizuj istniejące produkty i wskaż zmodyfikowany arkusz.
  6. Po aktualizacji danych na podstawie danych z arkusza zostanie wyliczona nowa cena brutto produktu, uwzględniając nową stawkę VAT.
Zobacz także: Jak skonfigurować drukarkę fiskalną? – Baza Wiedzy programu Comarch ERP XT Jak zainstalować drukarkę fiskalną dla przeglądarki Firefox? – Baza Wiedzy programu Comarch ERP XT Problem z drukarką fiskalną w przeglądarce Chrome – Baza Wiedzy programu Comarch ERP XT