Jak skonfigurować sprzedaż w procedurze VAT OSS w Comarch e-Sklep?

Wskazówka
Sprzedaż opierającą się na procedurze VAT OSS, wykorzystującą stawki VAT obowiązujące w kraju dostawy, można prowadzić tylko w Comarch e-Sklep w wersji Enterprise. Jeśli posiadasz inną wersję sklepu (Standard lub Light) skontaktuj się z nami w celu konwersji do wersji Enterprise.

Aby prowadzić sprzedaż w sklepie internetowym z wykorzystaniem stawek VAT z kraju docelowego należy odpowiednio skonfigurować zarówno produkty w Comarch ERP XT, jak i Comarch e-Sklep:

 1. W Comarch ERP XT przypisać stawki VAT obowiązujące w krajach, w których prowadzimy sprzedaż. Można to zrobić z poziomu karty produktu, w sekcji Zagraniczne stawki VAT. Przypisując stawkę należy wybrać odpowiedni kod kraju, a następnie wskazać stawkę obowiązującą w danym kraju dla tego produktu.
  Wskazówka
  Uwaga: jeśli produkt nie będzie miał przypisanej stawki VAT dla danego kraju, przy próbie jego sprzedaży do tego kraju w Comarch e-Sklep produkt zostanie automatycznie usunięty z koszyka.
 2. Zaznaczyć parametr o Sprzedaży z wykorzystaniem procedury OSS w Comarch e-Sklep. W tym celu należy otworzyć Więcej funkcji: Comarch e-Sklep: Konfiguracja i zaznaczyć parametr Korzystam z VAT OSS i zapisać zmiany.
 3. Wykonać synchronizację danych z Comarch e-Sklep. Można to zrobić korzystając z przycisku Wyślij dane w Więcej funkcji: Comarch e-Sklepu: Konfiguracja.
 4. W panelu administratora Comarch e-Sklep dodać kraje, w których będzie prowadzona sprzedaż. Można to zrobić z poziomu Ustawienia: Płatności i dostawy, dodając kraj do macierzy dostaw:
  • dodać kraj zaznaczając go z dostępnej listy
  • dodać sposoby dostawy dostępne w danym kraju
  • dodać sposoby płatności dostępne w danym kraju
 5. Ustawić stawki VAT dla wybranych w danym kraju sposobów dostawy i form płatności. Można to zrobić na oknie Ustawienia: Płatności i dostawki, odpowiednio na zakładce Płatności/ Dostawy. Po wybraniu odpowiedniej pozycji na liście płatności/ dostaw, na formularzu dostępna jest zakładka Stawki VAT dla OSS, gdzie dla właściwego kraju należy wpisać obowiązującą dla niej stawkę VAT.
  Wskazówka
  Uwaga: jeśli dla płatności/ dostawy wpisana zostanie nieprawidłowa stawka VAT (nie występująca w danym kraju), na zamówieniu zostanie do niej przypisana stawka podstawowa
 6. Stawki VAT dla poszczególnych produktów przesłanych z ERP XT można sprawdzić z poiziomu listy towarów w panelu administratora Comarch e-Sklep (zakładka Stawki VAT dla OSS na szczegółach produktu).
 7. Podczas składania zamówienia w sklepie kupujący może wskazać kraj, do którego zostanie dostarczone zamówienie. Na liście dostępne są kraje zdefiniowane wcześniej w macierzy dostaw i płatności. Jeśli wskazany zostanie kraj inny niż Polska – zamówienie automatycznie zostanie potraktowane jako wystawione w procedurze OSS. Zamówienie zostanie przeliczone i zastosowane będą stawki VAT wskazane dla wybranego kraju.
 8. Podczas importu zamówienia do ERP XT na utworzonej fakturze procedura automatycznie zastosowana zostanie procedura OSS. Jako kraj OSS zostanie podstawiona lokalizacja wybrana wcześniej na zamówieniu w sklepie.

Czy ten artykuł był pomocny?