W Comarch ERP XT wprowadziliśmy funkcję umożliwiającą oznaczanie rachunków bankowych jako nieaktywne, co pozwala ukryć nieużywane lub zamknięte konta bankowe i zapobiega ich przypadkowemu wykorzystaniu przy wystawianiu nowych dokumentów.
Kluczowe zmiany:
- Ukrycie nieaktywnych rachunków: Rachunki oznaczone jako nieaktywne nie będą dostępne podczas wystawiania i rozliczania dokumentów.
- Zachowanie spójności danych: Nieaktywne rachunki pozostaną widoczne na wcześniej wystawionych dokumentach.
- Oznaczenie na liście rachunków: Na liście rachunków bankowych nieaktywne pozycje są oznaczone w kolumnie „Status” i wyświetlane w kolorze szarym, co ułatwia ich identyfikację.
Nowy parametr: „Rachunek nieaktywny” i jego działanie:
Na formularzu rachunku bankowego dodano nowy parametr: „Rachunek nieaktywny”, który można zaznaczyć, gdy dany rachunek nie jest już wykorzystywany. Domyślnie parametr jest odznaczony.
Aby dezaktywować rachunek należy:
- Przejść do sekcji „Moje rachunki bankowe” w ustawieniach użytkownika
- Na wyświetlonej liście rachunków bankowych odnaleźć i zaznaczyć rachunek, który ma zostać oznaczony jako nieaktywny.
- Odznaczyć opcję „Rachunek bankowy podstawowy”, jeśli jest zaznaczona.
- Zaznaczyć pole „Rachunek nieaktywny” i zapisać zmiany.
Uwaga
Jeśli rachunek jest powiązany z szablonem faktury cyklicznej system wyświetli komunikat informujący o konieczności zmiany rachunku w szablonie przed jego dezaktywacją.
Uwaga
Jeśli rachunek jest ustawiony w Konfiguracji → Księgowość jako domyślny dla płatności do deklaracji (PLN/EUR) system poinformuje o konieczności zmiany ustawień przed oznaczeniem rachunku jako nieaktywnego.
Obsługa nieaktywnych rachunków przez system:
- Nowe dokumenty: Nieaktywne rachunki nie są dostępne do wyboru. System podstawia rachunek domyślny lub pierwszy dostępny w danej walucie.
- Edycja dokumentów: Rachunek nieaktywny pozostaje widoczny, ale oznaczony ikoną ostrzeżenia.
- Rozliczenia: Podczas rozliczania system nie podpowie nieaktywnego rachunku – domyślnie podstawiany będzie rachunek podstawowy lub pierwszy dostępny w danej walucie.
- Kopiowanie i przekształcanie dokumentów: Jeśli kopiowany lub przekształcany dokument zawiera nieaktywny rachunek, nowy dokument otrzyma rachunek domyślny w odpowiedniej walucie
- Korekty dokumentów: W przypadku korekty dokumentu z nieaktywnym rachunkiem – podstawiany jest rachunek tak jak przy wystawianiu nowego dokumentu.
- Faktury cykliczne: Przed oznaczeniem rachunku jako nieaktywnego należy zmienić go w szablonie faktury cyklicznej.
Zobacz także:
Jak wskazać rachunek bankowy na fakturze?