Jakie zmiany zostały wprowadzone w związku z nową strukturą pliku JPK_KR_PD?

Od 2025 roku podatnicy, którzy mają przychody przekraczające 50 mln EUR oraz grupy kapitałowe będą mieć obowiązek składania plików JPK_KR_PD. W kolejnych latach nowy plik JPK_KR_PD będzie obowiązywać następnych podatników. Pliki JPK_KR_PD będą rozszerzeniem obecnych plików JPK_KR i będą składane obligatoryjnie wraz z deklaracją CIT-8.

W programie Comarch ERP XT wprowadzono możliwość opisania kont księgowych, dodano nowe pola na formularzu zapisu księgowego oraz zmodyfikowano formularz okresu obrachunkowego, na którym można określić Typ Zestawienia Obrotów i Sald (ZOIS) dla danej firmy.

Kreator okresu obrachunkowego

Na oknie tworzenia okresu obrachunkowego po wskazaniu daty rozpoczęcia od 01.01.2025 dostępne jest pole Typ ZOIS dla JPK_KR_PD, w którym można wskazać jedną z dostępnych opcji: Bank, Ubezpieczyciel i zakład reasekuracji, Dom maklerski, Fundusz inwestycyjny, Organizacja pożytku publicznego i wolontariatu, SKOK, Jednostka pozostała, Jednostka stosująca MSSF. Domyślnie ustawionym Typem ZOIS jest Jednostka pozostała.

Wybrany na okresie obrachunkowym Typ ZOIS będzie wpływał na listę znaczników JPK dostępnych na kontach księgowych.

Podczas dodawania kolejnego okresu obrachunkowego domyślnie będzie się podpowiadał ten sam Typ ZOIS.

Możliwa jest zmiana Typu ZOIS dla JPK_KR_PD na formularzu okresu obrachunkowego.

W sytuacji kiedy w danym okresie obrachunkowym będzie już dodany plan kont z ustawionymi znacznikami JPK po wskazaniu innego Typu ZOIS przy zapisie pojawi się komunikat:

Wzorcowy plan kont dla Jednostki pozostałej

Jeśli Użytkownik utworzy wzorcowy plan kont i ma wybrany Typ ZOIS Jednostka pozostała to w planie kont automatycznie zostaną dodane domyślne znaczniki S_12_1.

Na liście Plan kont dostępne są kolumny ze znacznikami S_12_1, S_12_2 oraz S_12_3.

Jeśli Użytkownik wybierze inny Typ ZOIS niż Jednostka pozostała znaczniki na kontach księgowych będzie musiał uzupełnić ręcznie.

Formularz konta księgowego

Na formularzu konta księgowego dodano sekcję Znaczniki JPK, w której istnieje możliwość przypisania znaczników JPK: S_12_1, S_12_2 oraz S_12_3.

Dla każdego Typu ZOiS i każdego konta będą przesyłane do pliku JPK maksymalnie trzy znaczniki:

  • S_12_1 – Znacznik konta wynikający z rozporządzenia w sprawie dodatkowego zakresu danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe – znacznik obowiązkowy
  • S_12_2 – Dodatkowy znacznik konta wynikający z rozporządzenia w sprawie dodatkowego zakresu danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe – znacznik nieobowiązkowy
  • S_12_3 – Dodatkowy znacznik konta wynikający z rozporządzenia w sprawie dodatkowego zakresu danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe (PD) – znacznik nieobowiązkowy

Znaczniki S_12_1 oraz S_12_2 dotyczą przyporządkowania konta do zestawienia księgowego: Bilansu i Rachunku zysków i strat. Znacznik S_12_3 dotyczy przyporządkowania konta do wyliczenia zestawienia na podatek dochodowy.

Do pliku JPK_KR_PD będą wysyłane tylko konta analityczne. Każde konto najniższego poziomu na planie kont wysyłane do pliku JPK_KR_PD powinno mieć przypisany znacznik S_12_1.

Aktualizowanie danych w planie kont

Na planie kont istnieje możliwość zaktualizowania danych na kontach księgowych za pomocą arkusza Excel.

Na liście Plan kont w menu kontekstowym dostępna jest opcja Eksportuj plan kont do arkusza Excel. Po jej wybraniu zostanie utworzony arkusz Excel z aktywnymi kontami księgowymi.

W arkusz Excel są dostępne kolumny S_12_1, S_12_2 oraz S_12_3. Użytkownik może zmodyfikować dane w arkuszu uzupełniając dane, m.in. znaczniki JPK.

Następnie możliwe jest zaimportowanie zaktualizowanego planu kont. W menu kontekstowym należy wybrać opcję Importuj plan kont z arkusza Excel, kolejno Mam gotowy arkusz a następnie wskazać odpowiedni plik.

Aby zaktualizować dane na istniejących kontach konieczne jest odznaczenie parametru Pomijaj istniejące konta.

Po wybraniu opcji Importuj dane plan kont zostanie zaktualizowany.

Formularz zapisu księgowego

W związku z nowymi plikami JPK_KR_PD na formularzu zapisu księgowego zostały dodane następujące pola:

  • Numer KSeF – numer KSeF przenoszony jest na zapis księgowy z dokumentu źródłowego (faktury sprzedaży wysłanej do KSeF). W przypadku gdy zapis księgowy nie ma powiązania z dokumentem źródłowym, to pole należy uzupełnić ręcznie.
  • Rodzaj dowodu księgowego – rodzaj dowodu księgowego uzupełnia się automatycznie na podstawie typu dokumentu źródłowego. Na ręcznym zapisie księgowym pole można uzupełnić ręcznie.
  • Kwota operacji gospodarczej – kwota operacji gospodarczej uzupełnia się automatycznie po zaksięgowaniu dokumentu. W razie gdyby użytkownik potrzebował wpisać inną kwotę niż ta, która podpowiada się automatycznie, kwotę należy zmodyfikować ręcznie. Jeżeli zapis księgowy nie ma powiązania z dokumentem źródłowym, to kwotę operacji należy wpisać ręcznie.

 

Czy ten artykuł był pomocny?